30 września 2022 Wybór drukarki
Czy demokratyczny styl zarządzania to zawsze dobra opcja?

Każdy menedżer ma swój własny, specyficzny sposób prowadzenia swojego zespołu. Ma to sens, ponieważ każdy człowiek jest inny, więc oczywiście będzie podchodził do swojej roli kierowniczej w nieco inny sposób niż inni.

Pomimo tego, istnieją pewne specyficzne style zarządzania, które charakteryzują główne sposoby, w jakie menedżer decyduje się wykonywać swoje obowiązki, w szczególności sposób, w jaki komunikuje się i prowadzi swoich pracowników.

Sprawdź tę infografikę, która daje Ci ogólny przegląd głównych stylów zarządzania.

Źródło - https://waking-giants.com/the-top-6-leadership-styles-and-how-to-find-yours/

Z tej infografiki możesz zobaczyć, że jedną z głównych cech jest demokratyczny styl zarządzania.

W tym stylu pracownicy są zachęcani do wnoszenia swoich pomysłów i opinii, a kierownictwo bierze je pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Jest to sposób pracy oparty na współpracy, z dużą ilością burzy mózgów przy nowoczesnych stołach w salach konferencyjnych. W końcu to kierownictwo podejmuje ostateczną decyzję, ale wcześniej odbywa się wiele dyskusji i rozważań.

Wady? Podjęcie decyzji może zająć trochę czasu.

Może się wydawać, że demokratyczny styl zarządzania jest najlepszym rozwiązaniem i w wielu sytuacjach z pewnością tak jest. Zachęcanie pracowników do zgłaszania pomysłów pomaga im poczuć się docenionymi. Oczywiście, pozwala to również firmie na wykorzystanie kilku mózgów sugestii, które mogą pomóc w rozwiązaniu złożonych problemów. Jednak nie wszyscy pracownicy pasują do tego typu stylu zarządzania - każdy jest inny. Niektórzy wolą pracować w bardziej ustrukturyzowany sposób, a w takim przypadku styl autokratyczny może im bardziej odpowiadać.

Millenialsi mają tendencję do pracy w stylach demokratycznych, jednak styl leseferystyczny, który daje pracownikom prawo do podejmowania wszystkich decyzji ze wskazówkami od kierownictwa, jest uważany za dobry wybór również dla tej grupy pokoleniowej.

Kiedy dodajesz więcej osób do mieszanki w zakresie podejmowania decyzji, tworzysz dłuższy proces. Oczywiście ma to swoje plusy i minusy, ale demokratyczne style zarządzania nie słyną z szybkich decyzji! Jest też dużo współpracy, która choć pozytywna i wspaniała dla ducha zespołu, może również spowolnić tempo pracy i w pewien sposób obniżyć produktywność. Z drugiej strony, pomysły i rozwiązania pochodzące z tych sesji współpracy mogą całkowicie zrewolucjonizować sposób działania firmy.

Jak widać, nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi "tak" lub "nie". Demokratyczne style zarządzania sprawdzają się bardzo dobrze, ale nie dla wszystkich. To kwestia oceny własnych metod zarządzania i tego, na co najlepiej reagują pracownicy.

Zobacz również
Wybór drukarki

Stres w miejscu pracy to wszechobecna bestia, która zdaje się nie chcieć odejść. Bez względu na to, jak bardzo jesteś zorganizowany, zawsze znajdą się chwile, kiedy poczujesz się nieco...

Kiedy projektujesz biuro, musi ono spełniać wiele funkcji. Musi być wygodne dla Twoich pracowników, ale musi również podsumować, kim jesteś jako firma. Nie jest dobrze rzucać w dekoracji...

Jeśli regularnie czytasz tego bloga, to na pewno wiesz, że jedno słowo pojawia się dość często - morale. Powód tego jest bardzo oczywisty - morale naprawdę mają znaczenie. Szczęście...