1 maja 2022 Wybór drukarki
Plusy i minusy posiadania domowego biura

W dzisiejszych czasach można wybrać wiele różnych form pracy: od pracy w niepełnym wymiarze godzin, przez pracę wirtualną, po pracę w charakterze cyfrowego nomady lub pracę w domu. Ta ostatnia opcja jest z pewnością wybierana przez wiele osób, ponieważ daje ogromną swobodę i elastyczność.

Praca w domu może obejmować pracę dla firmy na odległość lub pracę na własny rachunek, np. jako freelancer. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, będziesz potrzebować jednej rzeczy - domowego biura.

Praca z laptopa z pewnością daje pewne dodatkowe korzyści, np. czy naprawdę musisz się ubierać? Jest jednak równie dużo minusów.

Stworzenie domowego biura wymaga niewielkich inwestycji, takich jak przechowywanie w domu, krzesła do biurka i oczywiście odpowiednie miejsce na biuro. Może Ci się wydawać, że praca w domu to same słoneczka i róże, ale aby przybliżyć Ci rzeczywistość i pomóc zorientować się, czy praca w domu jest rzeczywiście właściwym wyborem dla Ciebie, przyjrzyjmy się wadom i zaletom posiadania biura w domu.

Zalety biura w domu

Zacznijmy od pozytywnych aspektów.

Nie trzeba codziennie dojeżdżać do pracy

O ile nie mieszkasz w najspokojniejszym mieście na świecie, będziesz się musiał zmagać z ruchem ulicznym podczas porannego dojazdu do pracy, a wieczorem z powrotem do domu. To frustrujące, prawda? Niezależnie od tego, czy sam prowadzisz samochód, czy korzystasz z transportu publicznego, dojazdy do pracy to ogromna część Twojego dnia, którą mógłbyś spędzić lepiej gdzie indziej, nie wspominając już o kosztach benzyny i opłat za transport publiczny! Kiedy pracujesz w domu, we własnym, zaprojektowanym z myślą o współczesnych meblach biurze domowym, nie musisz robić nic z tych rzeczy!

Możesz pracować tak elastycznie, jak tylko zechcesz

Nie każdy jest produktywny z samego rana i podobnie nie każdemu udaje się mieć zastrzyk energii po obiedzie. Każdy z nas jest inny, a to oznacza, że trzeba znaleźć swoją własną przestrzeń produktywności i pracować zgodnie z nią. Jeśli masz domowe biuro i pracujesz we własnym domu, możesz być elastyczny, jeśli chodzi o czas pracy. Może się zdarzyć, że będziesz musiał być dostępny w określonych godzinach, np. aby porozumieć się z przełożonym, ale reszta może odbywać się wtedy, kiedy Ci pasuje.

Dobrym przykładem jest tu osoba, która ma małe dzieci i lubi codziennie odprowadzać je do szkoły w ramach porannej rutyny. Pracując w domu, we własnym biurze, można to zrobić, a następnie wrócić do domu na kawę przed rozpoczęciem pracy. Można wtedy swobodnie pojechać i odebrać dzieci ze szkoły. Zasadniczo posiadanie domowego biura pozwala na zachowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym.

Nie chcesz się ubierać? Żaden problem!

Jedną z największych korzyści ubocznych posiadania domowego biura jest to, że jeśli chcesz siedzieć w piżamie przez cały dzień, bez mycia włosów, to nie ma problemu! Jeśli nie masz do wykonania połączenia przez Skype'a, nie musisz się prezentować, a to może zaoszczędzić Ci czasu i wysiłku rano!

Może to zabrzmi jak bardzo przypadkowy argument, ale jeśli jest Ci wygodnie, z pewnością będziesz bardziej produktywny i będziesz lepiej pracował? Możesz siedzieć przy biurku w najwygodniejszych spodniach od dresu i nie zastanawiać się nad zasadami dress code'u - to dopiero zaleta!

Wady domowego biura

Każda świetnie brzmiąca sugestia w życiu ma swoje minusy, a posiadanie domowego biura nie jest inne.

Łatwo się rozproszyć

Odróżnienie przestrzeni domowej od biurowej może być trudne, zwłaszcza gdy chcesz obejrzeć coś w telewizji, ale wiesz, że masz pracę do wykonania! Bardzo łatwo jest się rozproszyć, gdy pracujesz w domowym biurze, a to oznacza, że musisz być wobec siebie bardzo surowy i zmusić się do siedzenia w biurze i wykonywania pracy. Być może stworzenie atrakcyjnej przestrzeni, z nowoczesnymi meblami do domowego biura, może być dobrym sposobem na zmuszenie się do przebywania w tym biurze i pozostania tam, dopóki praca nie zostanie wykonana!

Sąsiedzi i przyjaciele łatwo mogą nie zrozumieć, że pracujesz w domu, a nie tylko, że siedzisz w domu i nic nie robisz. Może to oznaczać, że wpadają niezapowiedziani na kawę, podczas gdy Ty starasz się pracować w ściśle określonym terminie. Jest to prawdopodobnie największa wada pracy w biurze domowym.

Ryzyko, że biuro będzie przeszkadzać w czasie domowym

Ważne jest, aby zaprojektować swoje domowe biuro w taki sposób, aby nie wkraczało w przestrzeń domową. Na przykład, jeśli masz wolny pokój, to jest to idealne miejsce na nowe domowe biuro. Jest to oddzielne pomieszczenie, drzwi można zamknąć, a to daje zupełnie inną przestrzeń niż salon, sypialnia, kuchnia itp.

Zasadniczo nie chcesz myśleć o pracy, kiedy powinieneś relaksować się z rodziną. To może być zbyt łatwe, aby myśleć Pójdę tylko dokończyć tę pracę". kiedy powinieneś siedzieć przy kolacji i odpoczywać. Stworzenie osobnej przestrzeni, urządzonej w zupełnie inny sposób, znacznie ułatwia te czynności. Rozejrzyj się za konkretnymi meblami biurowymi, takimi jak krzesła do biurka, a może siatkowe krzesła biurowe, aby stworzyć atmosferę pracy z dala od domowego wystroju.

Mniej okazji do nawiązywania kontaktów lub współpracy z kolegami

Kiedy pracujesz w domu, bardzo łatwo jest się zamknąć w sobie i odizolować. Oznacza to, że nie można korzystać z relacji zawodowych, jakie panowałyby w zwykłym biurze, ani z możliwości nawiązywania kontaktów, jakie daje praca w dużym i ruchliwym biurze. Istnieją sposoby na obejście tego problemu, ale większość z nich jest realizowana wirtualnie, np. regularne wideokonferencje z biurem (jeśli pracujesz dla konkretnej firmy) i silna obecność w mediach społecznościowych w celu nawiązywania kontaktów.

Pod tym względem praca w domu nie jest dla wszystkich, ponieważ czynnik samotności i izolacji może z czasem stać się dość duży. Jeśli jednak potrafisz zadbać o to, by pozostać w kontakcie, jest to przeszkoda, którą możesz pokonać.

Czy praca w domu jest dla Ciebie?

Założenie domowego biura i podjęcie decyzji o pracy w domu nie jest rozwiązaniem, które odpowiada każdemu, ale jest to fantastyczna opcja, jeśli okaże się, że przyniesie Ci korzyści pod względem produktywności i elastyczności. Posiadanie biura w domu może być świetnym sposobem na zrównoważenie życia domowego i zawodowego, dając jednocześnie pełną kontrolę nad harmonogramem pracy. Wiele osób decyduje się na zainstalowanie domowego biura i pracę w ten sposób, ponieważ chcą mieć swobodę wykonywania obowiązków domowych, załatwiania spraw i wykonywania innych czynności w życiu osobistym, bez konieczności ubiegania się o wolne w pracy, planowania urlopu lub wakacji.

Ważne jest, aby przy urządzaniu domowego biura dokładnie przeanalizować dostępne opcje. Nie instaluj komputera w rogu salonu i nie oczekuj, że będzie ci służył, bo szybko przekonasz się, że twoja produktywność spadnie. Potrzebujesz specjalnego miejsca do pracy, takiego, do którego możesz otworzyć drzwi, kiedy chcesz pracować, i zamknąć, kiedy skończysz. Ma to znaczenie nie tylko z punktu widzenia wystroju wnętrza, ale także z psychologicznego punktu widzenia. Jeśli ciągle myślisz o tym, że mógłbyś siedzieć w kącie i pracować, podczas gdy powinieneś siedzieć przy filmie z dziećmi lub partnerem, to jak masz się zrelaksować i cieszyć czasem wolnym? Czas poza pracą jest tak samo ważny jak czas w pracy, a jeśli pracujesz dla siebie, pokusa, aby "zrobić jeszcze trochę", może być bardzo przytłaczająca.

Z tego powodu warto pomyśleć o ustaleniu harmonogramu pracy. Tak, biuro w domu jest bardzo elastyczne, ale trzeba się też upewnić, że można wykonać całą pracę, a jednocześnie mieć życie poza nią. Jest to równowaga, którą nie każdy potrafi osiągnąć z powodzeniem, ale jeśli naprawdę potraktuje się ją priorytetowo, to jest to możliwe.

Zastanów się dobrze, zanim zdecydujesz się na pracę w domu, a także upewnij się, że zaprojektujesz i urządzisz swoje domowe biuro tak, by spełniało Twoje potrzeby. Jeśli uda Ci się sprawić, by ta metoda pracy okazała się dla Ciebie sukcesem, naprawdę zmieni ona sposób, w jaki prowadzisz swoje życie.

Zobacz również
Wybór drukarki

Stres w miejscu pracy to wszechobecna bestia, która zdaje się nie chcieć odejść. Bez względu na to, jak bardzo jesteś zorganizowany, zawsze znajdą się chwile, kiedy poczujesz się nieco...

Kiedy projektujesz biuro, musi ono spełniać wiele funkcji. Musi być wygodne dla Twoich pracowników, ale musi również podsumować, kim jesteś jako firma. Nie jest dobrze rzucać w dekoracji...

Każdy menedżer ma swój własny, specyficzny sposób prowadzenia swojego zespołu. Ma to sens, ponieważ każdy człowiek jest inny, więc oczywiście będzie podchodził do swojej roli...