W dzisiejszych czasach można wybrać wiele różnych form pracy: od pracy w niepełnym wymiarze godzin, przez pracę wirtualną, po pracę w charakterze cyfrowego nomady lub pracę w domu. Ta ostatnia opcja jest z pewnością wybierana przez wiele osób, ponieważ daje ogromną swobodę i elastyczność.
Praca w domu może obejmować pracę dla firmy na odległość lub pracę na własny rachunek, np. jako freelancer. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, będziesz potrzebować jednej rzeczy - domowego biura.
Praca z laptopa z pewnością daje pewne dodatkowe korzyści, np. czy naprawdę musisz się ubierać? Jest jednak równie dużo minusów.
Stworzenie domowego biura wymaga niewielkich inwestycji, takich jak przechowywanie w domu, krzesła do biurka i oczywiście odpowiednie miejsce na biuro. Może Ci się wydawać, że praca w domu to same słoneczka i róże, ale aby przybliżyć Ci rzeczywistość i pomóc zorientować się, czy praca w domu jest rzeczywiście właściwym wyborem dla Ciebie, przyjrzyjmy się wadom i zaletom posiadania biura w domu.
Zalety biura w domu
Zacznijmy od pozytywnych aspektów.
Nie trzeba codziennie dojeżdżać do pracy
O ile nie mieszkasz w najspokojniejszym mieście na świecie, będziesz się musiał zmagać z ruchem ulicznym podczas porannego dojazdu do pracy, a wieczorem z powrotem do domu. To frustrujące, prawda? Niezależnie od tego, czy sam prowadzisz samochód, czy korzystasz z transportu publicznego, dojazdy do pracy to ogromna część Twojego dnia, którą mógłbyś spędzić lepiej gdzie indziej, nie wspominając już o kosztach benzyny i opłat za transport publiczny! Kiedy pracujesz w domu, we własnym, zaprojektowanym z myślą o współczesnych meblach biurze domowym, nie musisz robić nic z tych rzeczy!
Możesz pracować tak elastycznie, jak tylko zechcesz
Nie każdy jest produktywny z samego rana i podobnie nie każdemu udaje się mieć zastrzyk energii po obiedzie. Każdy z nas jest inny, a to oznacza, że trzeba znaleźć swoją własną przestrzeń produktywności i pracować zgodnie z nią. Jeśli masz domowe biuro i pracujesz we własnym domu, możesz być elastyczny, jeśli chodzi o czas pracy. Może się zdarzyć, że będziesz musiał być dostępny w określonych godzinach, np. aby porozumieć się z przełożonym, ale reszta może odbywać się wtedy, kiedy Ci pasuje.
Dobrym przykładem jest tu osoba, która ma małe dzieci i lubi codziennie odprowadzać je do szkoły w ramach porannej rutyny. Pracując w domu, we własnym biurze, można to zrobić, a następnie wrócić do domu na kawę przed rozpoczęciem pracy. Można wtedy swobodnie pojechać i odebrać dzieci ze szkoły. Zasadniczo posiadanie domowego biura pozwala na zachowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym.
Nie chcesz się ubierać? Żaden problem!
Jedną z największych korzyści ubocznych posiadania domowego biura jest to, że jeśli chcesz siedzieć w piżamie przez cały dzień, bez mycia włosów, to nie ma problemu! Jeśli nie masz do wykonania połączenia przez Skype'a, nie musisz się prezentować, a to może zaoszczędzić Ci czasu i wysiłku rano!
Może to zabrzmi jak bardzo przypadkowy argument, ale jeśli jest Ci wygodnie, z pewnością będziesz bardziej produktywny i będziesz lepiej pracował? Możesz siedzieć przy biurku w najwygodniejszych spodniach od dresu i nie zastanawiać się nad zasadami dress code'u - to dopiero zaleta!
Wady domowego biura
Każda świetnie brzmiąca sugestia w życiu ma swoje minusy, a posiadanie domowego biura nie jest inne.
Łatwo się rozproszyć
Odróżnienie przestrzeni domowej od biurowej może być trudne, zwłaszcza gdy chcesz obejrzeć coś w telewizji, ale wiesz, że masz pracę do wykonania! Bardzo łatwo jest się rozproszyć, gdy pracujesz w domowym biurze, a to oznacza, że musisz być wobec siebie bardzo surowy i zmusić się do siedzenia w biurze i wykonywania pracy. Być może stworzenie atrakcyjnej przestrzeni, z nowoczesnymi meblami do domowego biura, może być dobrym sposobem na zmuszenie się do przebywania w tym biurze i pozostania tam, dopóki praca nie zostanie wykonana!
Sąsiedzi i przyjaciele łatwo mogą nie zrozumieć, że pracujesz w domu, a nie tylko, że siedzisz w domu i nic nie robisz. Może to oznaczać, że wpadają niezapowiedziani na kawę, podczas gdy Ty starasz się pracować w ściśle określonym terminie. Jest to prawdopodobnie największa wada pracy w biurze domowym.
Ryzyko, że biuro będzie przeszkadzać w czasie domowym
Ważne jest, aby zaprojektować swoje domowe biuro w taki sposób, aby nie wkraczało w przestrzeń domową. Na przykład, jeśli masz wolny pokój, to jest to idealne miejsce na nowe domowe biuro. Jest to oddzielne pomieszczenie, drzwi można zamknąć, a to daje zupełnie inną przestrzeń niż salon, sypialnia, kuchnia itp.
Zasadniczo nie chcesz myśleć o pracy, kiedy powinieneś relaksować się z rodziną. To może być zbyt łatwe, aby myśleć Pójdę tylko dokończyć tę pracę". kiedy powinieneś siedzieć przy kolacji i odpoczywać. Stworzenie osobnej przestrzeni, urządzonej w zupełnie inny sposób, znacznie ułatwia te czynności. Rozejrzyj się za konkretnymi meblami biurowymi, takimi jak krzesła do biurka, a może siatkowe krzesła biurowe, aby stworzyć atmosferę pracy z dala od domowego wystroju.
Mniej okazji do nawiązywania kontaktów lub współpracy z kolegami
Kiedy pracujesz w domu, bardzo łatwo jest się zamknąć w sobie i odizolować. Oznacza to, że nie można korzystać z relacji zawodowych, jakie panowałyby w zwykłym biurze, ani z możliwości nawiązywania kontaktów, jakie daje praca w dużym i ruchliwym biurze. Istnieją sposoby na obejście tego problemu, ale większość z nich jest realizowana wirtualnie, np. regularne wideokonferencje z biurem (jeśli pracujesz dla konkretnej firmy) i silna obecność w mediach społecznościowych w celu nawiązywania kontaktów.
Pod tym względem praca w domu nie jest dla wszystkich, ponieważ czynnik samotności i izolacji może z czasem stać się dość duży. Jeśli jednak potrafisz zadbać o to, by pozostać w kontakcie, jest to przeszkoda, którą możesz pokonać.
Czy praca w domu jest dla Ciebie?
Założenie domowego biura i podjęcie decyzji o pracy w domu nie jest rozwiązaniem, które odpowiada każdemu, ale jest to fantastyczna opcja, jeśli okaże się, że przyniesie Ci korzyści pod względem produktywności i elastyczności. Posiadanie biura w domu może być świetnym sposobem na zrównoważenie życia domowego i zawodowego, dając jednocześnie pełną kontrolę nad harmonogramem pracy. Wiele osób decyduje się na zainstalowanie domowego biura i pracę w ten sposób, ponieważ chcą mieć swobodę wykonywania obowiązków domowych, załatwiania spraw i wykonywania innych czynności w życiu osobistym, bez konieczności ubiegania się o wolne w pracy, planowania urlopu lub wakacji.
Ważne jest, aby przy urządzaniu domowego biura dokładnie przeanalizować dostępne opcje. Nie instaluj komputera w rogu salonu i nie oczekuj, że będzie ci służył, bo szybko przekonasz się, że twoja produktywność spadnie. Potrzebujesz specjalnego miejsca do pracy, takiego, do którego możesz otworzyć drzwi, kiedy chcesz pracować, i zamknąć, kiedy skończysz. Ma to znaczenie nie tylko z punktu widzenia wystroju wnętrza, ale także z psychologicznego punktu widzenia. Jeśli ciągle myślisz o tym, że mógłbyś siedzieć w kącie i pracować, podczas gdy powinieneś siedzieć przy filmie z dziećmi lub partnerem, to jak masz się zrelaksować i cieszyć czasem wolnym? Czas poza pracą jest tak samo ważny jak czas w pracy, a jeśli pracujesz dla siebie, pokusa, aby "zrobić jeszcze trochę", może być bardzo przytłaczająca.
Z tego powodu warto pomyśleć o ustaleniu harmonogramu pracy. Tak, biuro w domu jest bardzo elastyczne, ale trzeba się też upewnić, że można wykonać całą pracę, a jednocześnie mieć życie poza nią. Jest to równowaga, którą nie każdy potrafi osiągnąć z powodzeniem, ale jeśli naprawdę potraktuje się ją priorytetowo, to jest to możliwe.
Zastanów się dobrze, zanim zdecydujesz się na pracę w domu, a także upewnij się, że zaprojektujesz i urządzisz swoje domowe biuro tak, by spełniało Twoje potrzeby. Jeśli uda Ci się sprawić, by ta metoda pracy okazała się dla Ciebie sukcesem, naprawdę zmieni ona sposób, w jaki prowadzisz swoje życie.