14 maja 2022 Wybór drukarki
Co naprawdę oznacza termin "minimalista"?

Jeśli przeczytasz jakikolwiek artykuł w czasopiśmie o domu, biurze lub ogólnym wystroju wnętrz, zobaczysz jedno słowo powtarzające się wielokrotnie - minimalizm.

Słowo to wywołuje w umyśle wiele różnych skojarzeń, ale jedno z nich to wyobrażenie minimalistycznej przestrzeni biurowej, w której nie ma dosłownie nic poza designerskim krzesłem biurowym i biurkiem.

Na szczęście nie o to chodzi w projektowaniu minimalistycznym i można zapożyczyć elementy minimalistycznego stylu życia, nie posuwając się zbyt daleko w żadną ze stron.

Po pierwsze, nadajmy słowu "minimalistyczny" odpowiednią etykietę. Bycie minimalistą lub minimalistą w odniesieniu do projektowania biura oznacza, że wybierasz wersję zredukowaną; nie zagracasz przestrzeni rzeczami, których nie potrzebujesz, i w rezultacie maksymalnie wykorzystujesz przestrzeń, którą masz. Minimalizm nie polega na radzeniu sobie bez rzeczy, których naprawdę potrzebujesz, ale na eliminowaniu tych, których nie potrzebujesz. Na przykład, wiele biur decyduje się na rezygnację z papieru. Oznacza to, że wszystko jest digitalizowane i przechowywane na komputerze, a nie w szafkach na dokumenty lub w formie papierowej. Przez wiele lat uważaliśmy, że rezygnacja z papieru to tylko mit, a jednak wielu biurom się to udało! Jest to pewna forma minimalizmu.

Minimalistycznie zaprojektowane biura są zazwyczaj dość naturalne w swoim wyglądzie lub mogą być monochromatyczne, np. z białymi meblami biurowymi i czystymi liniami, w połączeniu z pomysłami na fajne meble biurowe, które dodają nieco więcej do ogólnego wrażenia biura. Takie biura są bardzo nowoczesne, a w niektórych przypadkach nawet nieco futurystyczne, ale mają wszystko, czego pracownicy potrzebują, aby wydajnie i efektywnie wykonywać swoją pracę.

Minimalistyczny design może również dotyczyć recepcji. Dzięki temu recepcja będzie wyglądać elegancko i czysto, co od razu zrobi wrażenie na odwiedzających ją gościach. Pamiętaj, że recepcja to miejsce, w którym musisz zrobić dobre wrażenie, ponieważ to właśnie tu powstaje pierwsze wrażenie! Warto zwrócić uwagę na niebieską i szklaną ladę recepcyjną, aby wykorzystać odbijający światło blask i pozbyć się dodatkowego bałaganu, który mógłby zepsuć wrażenie przestrzeni. Meble w recepcji powinny być co najmniej niezwykle czyste i schludne, co jest nieodłącznym elementem minimalistycznego stylu.

Od czego zacząć

Jeśli chcesz przejść na bardziej minimalistyczny styl, ale nie jesteś pewien, od czego zacząć, wszystko sprowadza się do porządnego odgruzowania. Pozbądź się wszystkiego, co nie jest Ci potrzebne, co się zepsuło lub co ma już za sobą lepsze dni. Niepotrzebne meble biurowe można poddać recyklingowi, a następnie można spojrzeć na przestrzeń, którą dysponujesz jako całość. Jest bardzo prawdopodobne, że Twoja przestrzeń biurowa jest większa niż Ci się wydawało, teraz masz w niej mniej bałaganu!

Gdy już pozbędziesz się wszystkiego, czego nie potrzebujesz, czas pomyśleć o rzeczach, które są Ci potrzebne. Czy jest coś, co możesz zmienić? Na przykład, czy chcesz zrezygnować z papieru, aby pozbyć się nadmiaru materiałów biurowych?
Czy chcesz zdecydować się na biurka z ławkami, aby zaoszczędzić trochę miejsca na poszczególnych stanowiskach pracy? Co z wystrojem?

Jeśli musisz wymienić meble, aby dopasować je do nowego, minimalistycznego stylu, zwróć uwagę na nowoczesne i eleganckie elementy, takie jak zestawy mebli biurowych. Meble wielofunkcyjne są również dobrym rozwiązaniem, jeśli planujesz sporadycznie przenosić rzeczy. Warto również pomyśleć o tym, jak wygląda biuro, np. czy trzeba zainstalować panele akustyczne, aby ograniczyć niepożądany hałas? Jeśli biuro jest bardziej puste niż wcześniej, np. jest w nim mniej bałaganu, może w nim być więcej echa.
Prawdopodobnie będzie to miało miejsce, jeśli zdecydujesz się na podłogę laminowaną, co ma miejsce w wielu minimalistycznych biurach.

Jeszcze coś do przemyślenia!

Jeśli w przeszłości odrzuciłeś minimalistyczny design, być może z powodu braku jasnych informacji na temat tego, co to naprawdę znaczy, teraz jest idealny czas na porządki!

Zobacz również
Wybór drukarki

Stres w miejscu pracy to wszechobecna bestia, która zdaje się nie chcieć odejść. Bez względu na to, jak bardzo jesteś zorganizowany, zawsze znajdą się chwile, kiedy poczujesz się nieco...

Kiedy projektujesz biuro, musi ono spełniać wiele funkcji. Musi być wygodne dla Twoich pracowników, ale musi również podsumować, kim jesteś jako firma. Nie jest dobrze rzucać w dekoracji...

Każdy menedżer ma swój własny, specyficzny sposób prowadzenia swojego zespołu. Ma to sens, ponieważ każdy człowiek jest inny, więc oczywiście będzie podchodził do swojej roli...